Anılarla Paris Yeme- İçme Günlüğü

Seyahat ettiğiniz yerlerde gezeceğiniz müzeler kadar yiyeceğiniz yemekler de o toplumun kültürünü ve yaşam biçimini anlamanızda size yardımcı olacaktır.

Anılarla Paris Yeme- İçme Günlüğü
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Anılarla Paris Yeme- İçme Günlüğü

Merhaba,

Seyahat ettiğiniz yerlerde gezeceğiniz müzeler kadar yiyeceğiniz yemekler de o toplumun kültürünü ve yaşam biçimini anlamanızda size yardımcı olacaktır. Eğer seyahat boyunca yanınızda sizi doğru yönlendirecek bir rehberiniz olmayacaksa, öncesinde gezilecek ve yemek yenilecek yerlerin planını yapmanız  gerekecektir. Ben de sizin için en çok memnun kaldığım yerleri ve yemekleri derledim.  Haydi başlayalım...

1.      Raclette

Adres: Paris Latin Quarter (Lüksemburg Bahçeleri ile Notre Dame Katedrali arasında bulunan Latin Mahallesi birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapmakta. Üniversiteye yakınlığı sebebiyle cıvıl cıvıl bir kalabalık sizi karşılıyor.)

Burada bizim tercihimiz İsviçre ve Fransa’ya özgü bir peynir türü olan Raclette oluyor. Raclette yarı sert, inek sütünden yapılan tekerlek şeklindeki kalıplar halinde üretilen bir peynir çeşidi. Bana göre bu yemeği farklı kılan, sunumu ve yerken aldığınız keyif. Kişi sayısına göre kesilen peynir kalıpları Raclette makinesinin içerisine konuluyor ve masanıza getiriliyor. Eriyen peyniri siz tercihinize göre sipariş ettiğiniz haşlanmış patates, soğan, kurutulmuş et, jambon vb. yiyeceklerin üzerine dökerek yiyorsunuz.

Türk damak tadına gayet uygun ve çok doyurucu bir yemek. Benden size söylemesi domuz eti tercih etmiyorsanız mutlaka danışmanız gerekiyor. Hem bu sayede seçenekleriniz 10 iken bir anda 2 ye düşebiliyor.  Ayrıca masanıza gönül rahatlığı ile sürahide su isteyebilirsiniz. Sürahide su için ücret ödemiyorsunuz.

2.      The Pirate’s Candies : Şeker Dükkanı

Adres: The Pirate’s Candies :30 Rue Saint-Severin Paris, Fransa

Raclette’imizi yedik ve gezimize devam etmeye karar veriyoruz. Burada hemen hemen her yerde şeker dükkanı görebilirsiniz. Bizim karşımıza The Pirate’s Candies çıkıyor. Korsan gemisini andıran dükkan, şeker sevmeseniz bile sizi içine çekmeyi başarıyor. Aman dikkat! Fıçı fıçı rengarenk çeşitli şekerleri görünce aklınız başınızdan gidebilir.

 

3.      Amorino Dondurmacısı :

Adres: Amorino 121 Rue Saint Martin 119 Paris

Paris’in birçok yerinde karşılaşabileceğiniz İtalyan Dondurmacısı Amorino’ ya uğrayıp kendinizi şımartabilirsiniz. Dondurma ve sunum çeşitliliği ile kafanız karışacaktır. Sakin olun arkanızda bir kuyruk oluştu bile. Kararsız biriyseniz, benim gibi, önünüzdeki kişi ne söylediyse aynısını söyleyin. (Not: Fransız bir arkadaşınız varsa hiçbir şey söylemenize gerek kalmıyor.) Emin olun hiçbir şekilde pişman olmuyorsunuz. Külahta istemiş olduğumuz dondurmanız gül şeklinde hazırlanıyor. Daha tadına bile bakmadınız ama gözleriniz bayram etmeye başladı bile.

Amorino Dondurmacısı dünyanın birçok yerinde şubesi olan oldukça popüler bir yermiş. İtalyan Cristiano Sereni ve Paolo Benassi adında iki ortak tarafından kurulmuş ve dünyaya yayılmış.

4.      Moules-Frites : Midye ve Patates Kızartması

Moules- Frites Belçika’nın ulusal yemeğiymiş. Bir tencere dolusu, beyaz şarapta haşlanmış midye yanında patates kızartması ile servis ediliyor. Haşlama işlemi yapılırken içerisinde tat vermesi için soğan, sarımsak ve havuç ilave edilebiliyor. Midyeler kapalı olarak haşlanıyor. Açılmış olan midyeleri yiyoruz.

Bizde yenilen midye dolmadan çok çok farklı bir deneyim sizi bekliyor. Çünkü biz midyenin asıl tadını almamak için içerisine bir sürü baharat ve pirinç koyuyoruz.

Önemli Tavsiye: Hardalı dikkatli kullanın. Çok acı olabiliyor. Benim ağzım yandı; Sizinki de yanmasın (:

Ve ikinci tavsiyem: Kapalı kalmış midyeleri açıp yemeye çalışmayın. Minik midye size kötü bir sürpriz yapabilir.  (:

Adres: La Crémaillère 1900 Restaurant: 15 Place du Tertre, 75018 Paris, France

(Mountmarte’de bulunan Sacre Coeur Bazilikasını ziyaret etmek için hayatımızda hiç tırmanmadığımız kadar çok merdiven tırmandık. Mountmarte (Türkçe adı Şehit Dağı) Paris’in en yüksek yerlerinden bir tanesi. Ancak iyi haber ise son merdivene adımınızı attığınızda ödülünüzü alıyorsunuz. Bazilikanın avlusunda çimlere uzanıp muhteşem Paris manzarasını yukarıdan seyredebiliyorsunuz. Ressamlar Meydanında gezerken çeşitli restoranlar ve yayılan yemek kokuları sizi kendine çekiyor. Bu restoranlardan bir tanesi La Cremaillere 1900)

5.      Ramen: Japon Mutfağı

Rāmen, Çin kökenli olan ve çorba içinde sunulan eriştenin Japon Mutfağı'ndaki adı. Genellikle çorbası, et suyu ile yapılıyor ve tercihinize göre dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu, yumurta, kamaboko, yeşil soğan ve mısır gibi üst malzemelerle servis ediliyor.

Tavsiyem: Ramen chopsticks (yemek çubukları) ve kaşık ile servis ediliyor. Eğer o yemek çubuklarını kullanamıyorsanız garsondan çatal isteyebilirsiniz.

İçinde Yumurta olan rameni tercih etmenizi öneririm.

Ramen içinde et yemek istiyor ama domuz eti istemiyorsanız maalesef pek seçeneğiniz olmuyor. Belki de ben görememişimdir.

Adres: Kadawari Ramen (Yokochō) Restaurant: 29 Rue Mazarine, 75006 Paris, Fransa

Ramen yemek için mutlaka bu restoranı tercih etmelisiniz. Kapısında uzun bir kuyruk görürseniz doğru yere geldiniz demektir. İçeri girdiğinizde kendinizi Japon sokaklarında hissedebilirsiniz. (Ben hiç Japonya’ya gitmediğim için o hisse kapılmam kolay oldu.laugh

 

6.      Crêpe ve Galette

Crêpe namı diğer bizdeki akıtma veya krep. Aynı şekilde yapılıyor. Üzerine istediğiniz çikolata sürülüyor, çeşitli meyve ve şekerlemeler ekletebiliyorsunuz. Adım başı krep yapan yerlerle karşılaşabilirsiniz. Eyfel kulesinin altında gezerken dürüm şeklinde yaptırıp açlığınızı bastırabilirsiniz.

Galette’nin lezzeti biraz daha farklı bir yemek. Tuzlu ve siyah undan yapılıyor ve daha doyurucu. Üzerinde tercih ettiğiniz et, deniz ürünü, sebze çeşitleri ile servis ediliyor. Bir Galette restoranında elma şarabı eşliğinde ana yemek olarak tercih edebilirsiniz.

Ben bu yemeği Fransa’nın Britanya bölgesinde yer alan Vannes şehrinde tatma fırsatı buldum. Adres: La Métairie de Kérozer : 28 Allée de Kérozer, 56890 Saint-Avé, Fransa

Sizin için Paris içinde Galette restoranı araştırdım.

Yorumlar ve memnuniyet oranına baktığım zaman Galette Cafe uygun gözüküyor. Adres: 2 RUE DE L’UNIVERSITÉ 75007 PARIS

Web sitesi: http://galettecafe.fr

Tepkileriniz Nedir?

like
11
dislike
0
love
4
funny
3
angry
0
sad
0
wow
2
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar