Büyümeyen Çocuklar - Peter Pan'ı Hatırlayalım

Sesli kitaplarda bu hafta Peter Pan'ı dinliyorum. Çoook etkileniyorum.

Büyümeyen Çocuklar - Peter Pan'ı Hatırlayalım
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Büyümeyen Çocuklar - Peter Pan'ı Hatırlayalım

‘Büyümek istemiyorum,’ dedi hırsla, ‘daima küçük bir çocuk olarak kalmak ve eğlenmek istiyorum.’

Merhabalar! Geçen hafta işe gidip gelirken Peter Pan'ı dinliyerek gidip geldim. Belli açılardan yetikin olmayı, çocuk kalmayı ya da hiç büyüyememiş olmayı düşündüm. Size şunu sormak istiyorum ;

Ne zaman yetişkin olduğunuzu anladınız ?

Yetişkinlik sizce çocukluğun ölmesi midir ?

Alper Canıgüz hayranı olarak, aklıma hemen Alper Kamu geldi. Geçenlerde sıkça maruz kaldığım Peter Pan gibi. Var Olmayan ülkede sadece erkeklerin olması ne büyük tesadürf ! Kadınlar hep büyümek zorunda mı ? Cevabı aslında Peter Pan'da. Evet, kadınlar hep olgunlaşabiliyor ama erkekler neden olgunlaşamıyor ?

Peter Pan Sendromu

Berrie’nin öyküsü elbette çok hüzünlü. Peki ya diğer Peter Panlar? Peter Pan bir çocuk romanı kahramanı olarak büyümedi ama ya gerçek yaşamdakiler? Amerikalı psikolog Dan Kiley 1983’de yayımladığı kitabında Peter Pan Sendromu olarak adlandırdığı insan ruhsallığını  bozan bir sendromdan söz eder. Bunun tam anlamıyla bir hastalık olarak adlandırılamayacağını ama bu sendromun kurbanı olan kişinin hem kendisi ve hem de çevresi için bir sorun oluşturduğunu belirtir. PPS’den mustarip olanların semptomlarını dört ana semptom “sorumsuzluk, kaygı, yalnızlık ve cinsel rol karşısında çatışma” ve iki de ek semptom “narsisizm-maçoluk ve korsansı davranış “olarak tanımlıyor. Korsansı davranışta belki de en öne çıkan korsanların evleri olmamasıdır. Korsan gemilerinin bağlı olduğu liman da yoktur elbette. Erişkin yaşamlarında ev kuramayan bir limana bir kadına bağlı olamayan erkeklerdir bunlar. 

Erkekler dedim çünkü Kiley PPS’ye tutulmuş kişilerin hemen her zaman erkek olduklarını ve sendromun köklerinin çocuklukta oluşmuş olsa da ortaya çıkışının ergenlikle birlikte olduğunu vurgular. Bu best-seller olmuş kitabın yazarı Dan Kiley 1984’de de “Wendy’s dilemma” Wendy ikilemi başlıklı ikinci bir kitap yazar ve PPS’dan mustarip olan erkeklerle birlikte olanlar kadınları anlatır. Sorunlu ve suça itilmiş ergenlerle ve büyümek istemeyen genç erişkinlerle çalışan Dan Kiley Jungcu bir psikanalitik yaklaşımın etkisi altındadır. Puer Aeternus, Latin şair Ovidius’un Metamorfozunda sözü edilen büyümeyen çocuk tanrıdır. Jungcu psikolojide arketipiler (eski örnek) vardır ve bu da onlardan biridir: Yani hiç yaşlanmamak, hep çocuk kalmak aslında binyıllar boyu insanlığı etkilemiş bir mittir. Ancak bazıları için bu çok hüzünlü bir gerçeklik oluverir.     

 


Daha Fazlasını Görmek İçin Tıklayınız

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar