“Eşit Masallar” Projesi Nedir?

Odeabank “Eşit Masallar” projesiyle ezber bozuyor. Kırmızı Başlıklı Kız’da kurabiyeleri baba hazırlıyor, Sindirella’nın meşhur ayakkabısı bilgiye dönüşüyor, Rapunzel ise artık prensini beklemiyor.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Klasik masallar, eşitlikçi bakış açısıyla yeniden yorumlandı

Beyaz atlı güçlü prensler, kurtarılmayı bekleyen güzel ve pasif prensesler, “çirkin” cadılar, kaderinin en zirve noktası bir prensle evlenmek olan kadın kahramanlar. Bu masallardaki tehlikelerin farkında olan kaç kişiyiz? Hâlâ çocuklara bu masallar okunuyor olması, savaş ve şiddet dolu dünyada hâlâ oyuncak silahların satılıyor olması gibi korkunç bir durum. Bu döngüyü kırmak, yeni nesillerin kalıplaşmış kadın-erkek rolleriyle kodlanmamış özgür zihinlerle yaşamasını sağlamak gerekiyor. Bu mücadeleye Eşit Masallar’ın nasıl bir katkı yaptığına gelin hep birlikte bakalım.

Proje kapsamında, üç farklı klasik dünya masalı eşitlikçi bir bakış açısıyla yeniden yorumlanmış. Bu masallar; Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel ve Sindirella. Masallar çağdaş Türk edebiyatı yazarları Gamze Arslan, Mevsim Yenice ve Murat Gülsoy tarafından Sindirella’nın Bilmecesi, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel isimleriyle yeniden kaleme alınmışlar. Kitaplar; Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un (psikolog) içerik danışmanlığında ve Can Yayınları iş birliğiyle hayata geçirilmiş. Kitaplardaki illüstrasyonlar Sena Karakaş, Göktuğ Karahan ve Cemre Arslan’ın imzasını taşıyor. Eşit Masallar için hazırlanan reklam filminin prodüksiyonu Lunapark Film gerçekleştirmiş. Poster çizimleri Berat Pekmezci’ye Müzik, Nova Norda’ya ait.

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
3
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar