GÜNEŞ KREMLERİNİ HERGÜN KULLANMAK ZARARLI MI?

HERGÜN GÜNEŞ KREMİ KULLANIRSAK NE OLUR? AVENE, SOLANTE, LA ROCHE POSAY KARŞILAŞTIRMASI, HANGİSİ DAHA İYİ?

GÜNEŞ KREMLERİNİ HERGÜN KULLANMAK ZARARLI MI?
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

GÜNEŞ KREMLERİNİ HERGÜN KULLANMAK ZARARLI MI?

HERGÜN GÜNEŞ KREMİ KULLANIRSAK NE OLUR?

Cilt yaşlanmasına yol açan en önemli etkenlerden biri bilindiği gibi güneş ışınları. Güneş kremleri, bu nedenle sadece yazın cilt kanserine karşı güneşten korunmak için değil kışın da günlük olarak anti-aging yerine sıklıkla kullanılmaya başlandı. Özellikle akneli ciltlerde leke oluşumunu önlemek için yaz-kış kullanımı doktorlar tarafından da çoğunlukla öneriliyor. Peki güneş kremlerinin sürekli kullanımı sanıldığı kadar yararlı mı? İçeriğinde kullanılan nano boyutlu malzemelerin cildimize olan etkileri neler?

Kozmetik üreticileri, daha iyi UV koruması, daha derin cilt penetrasyonu, uzun süreli etkiler, artan renk, bitiş kalitesi ve daha pek çok şey sağlamak için nano ölçekli boyutlu bileşenler kullanır. Nano parçacıklar, kozmetik ürünlerde uygulanan ve yerel ve uluslararası pazarlarda yaygınlaşan en yeni alanlardan biridir. Güneş kremi kullanmak, önlemenin temel dayanaklarından biridir. Ancak güneş koruyucu bileşenlerin kan dolaşımınıza girebileceği son haberler endişe yarattı.

Güneşten koruyucular ilk önce F.D.A tarafından, ilaçların değerlendirildiği mevcut Amerikan düzenlemeleri uygulanmadan önce reçetesiz satılan ilaçlar olarak kabul edildi. Bu nedenle de, güneşten koruyucular modern ilaçların yaptığı gibi test edilmeden piyasa sürüldü.

Avrupa’da ise güneş koruyucuları kozmetik olarak kabul edilir ve bu nedenle Amerika Birleşik Devletlerine göre daha fazla güneş koruyucu onaylanır.

Şimdilerde, *F.D.A. şu iki önemli soruyu soruyor: Cilde uygulanan kimyasallar vücuda ne ölçüde emilir ve bu kimyasalların olası etkileri nelerdir?

F.D.A. bir mililitre kanda 0.5 nanogramdan daha fazla sistemik emilim sağlayan herhangi bir aktif bileşenin, “kanser, doğum kusurları veya diğer olumsuz etkilere” neden olup olmadığını görmek için bir toksikoloji değerlendirmesinden geçmesi gerektiğini söylüyor.

Güneş kremlerinde kullanılan UV koruma sağlayan avobenzon, oksibenzon, oktocrylene ve ecamsule bileşenlerinin emilim ile kana karışması etkilerinin araştırılması gerektiğini gösterdi. Ayrıca güneş kremleri ve kişisel bakım ürünleri içeriğinde kalıcı koku ve renklendirme amacıyla kullanılan Ftalatların ve parabenlerin hormon bozucu etkileri olduğu bilinmektedir.

JAMA’da 24 kişi üzerinde yapılan bir çalışmayla dört yaygın güneş koruyucu bileşen incelenmiştir: avobenzon, oksibenzon, oktocrylene ve ecamsule. Bireyler üzerinde güneş kremi uygulama şekilleri de sprey, losyon ve krem olarak incelendi. Dört bileşen içinde, çalışmanın ilk gününde yapılan uygulamalardan sonra vücudun yüzde 75’ine uygulanıldığında F.D.A.’nın belirlediği nanogram eşiğini geçildiği görüldü. Krem hariç tüm ürünler için seviyeler tüm hafta boyunca sınırdan yüksekti ve 4 gün süren uygulama süresince miktarlar sürekli artış gösterdi. Bu da sürekli kullanımda vücuttan kolayca atılmayıp kimyasal birikime neden olduğu anlamına geliyor.

 

Isviçre'de yapılan bir araştırmada da anne sütü örneklerinin yüzde 85'inde oksibenzon ya da dört güneş kremi kimyasalından biri tespit edilmişti. Bu araştırma bebeklerin de bu kimyasallara maruz kalıyor olabileceği kaygılarına yol açmıştı.

 

Isviçre'de yapılan bir araştırmada da anne sütü örneklerinin yüzde 85'inde oksibenzon ya da dört güneş kremi kimyasalından biri tespit edilmişti. Bu araştırma bebeklerin de bu kimyasallara maruz kalıyor olabileceği kaygılarına yol açmıştı.

Massachusetts Üniversitesi Amherst Halk Sağlığı ve Sağlık Bilimleri Okulu'nda doçent olan Laura Vandenberg, endokrin rahatsızlıklarının çoğunun erkek fetüsleri ve embriyoları etkilediğini söylüyor. Ftalatlara yüksek düzeyde maruz kalmanın erkek cinsel organlarının gelişimini bozduğu bulunmuştur. Bu, sperm sayısında azalma veya testis kanseri riskinde artış gibi yaşamın ilerleyen dönemlerinde sorunlara yol açabilir.

Yine de biriken kimyasalların güvenli sınırlarda olması da mümkün. Net bir şey söylemek adına emilimlerin etkilerini kontrol etmek için F.D.A şimdilerde öneri hazırlıyor.

Emilim göz önüne alındığında çinko oksit ve / veya titanyum dioksite dayanan güneş koruyucuların “genellikle güvenli ve etkili olarak görülmesi” gerektiğini öneriyor. Bu inorganik bileşikler vücuda emilmeden güneşin zararlı ışınlarını yansıtırlar. Genellikle emilmedikleri için fark edilirler. Bu nedenle genellikle ciltte güzel durduğu için emilen güneş kremlerini tercih ediliyor.

 

Son yıllarda, Hawaii, Palau ve Key West gibi tatil yerleri, mercan resiflerine zarar verdiği gerekçesiyle güneş koruyucularını yasaklamaya başladı. Bu bileşenler arasında oksibenzon, oktinoksat ve paraben bulunuyor. Okyanusta yüzerken onbinlerce insan güneş koruyucu kullandığında önemli oranda birikerek deniz canlılarına zarar verebiliyor. Bu miktarlar ayrıca duş ve banyolarda kullanılan suyun okyanusa gitmesi sonucunda da artıyor.

Cilt kanseri gibi önemli bir tehlike göz önüne alındığında Amerikan Dermatoloji Akademisi'nden Dr. David Leffell, bu kimyasalların kana karışmasının etkileri konusunda ileri çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek "Araştırmalar tamamlanıncaya kadar güneş kremi kullanımına devam edilmeli" tavsiyesinde bulunuyor.

Evet, muhtemelen güneş koruyucu kullanmaya devam etmelisiniz, ancak ekstra güvenli oynamak isteyenler bazıları çinko oksit ve titanyum dioksit içeren güneş koruyucularına geçebilir.

Güneş kremlerinin hızlı emilimini azaltmak için sprey ya da losyon yerine krem olanları tercih edebilirsiniz.

İçeriğine biraz göz atarak avobenzon, oksibenzon, oktokrilen, ecamsule, oktisonat, paraben ve ftalat gibi bileşenleri içermemesine dikkat edebilirsiniz. Bu bileşenlerin içerik kısmındaki isimleri farklı olabilir. Aşağıda üç güneş kremini karşılaştırıp içeriklerini inceledik, bahsettiğimiz bu kimyasalların hangi isimlerle bulunduğunu yazının takibinde görebilirsiniz.

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar