İletişim Açısından Modernist Bir Yazar : Franz Kafka ve İmgelem Dünyası

Yard. Doç. Dr. Ayşe Koncavar'ın Türkiye İletişim Araştırmaları Derneği Dergisi için yazmış olduğu makaleyi inceleyeceğiz. İletişimsel açıdan modern insanın sorunlarına ve Dönüşüm adlı öykünün hocamızca belirlenen fenomenlerinden en anlama geldiğini irdeleyeceğiz. Bu fenomenler yalnızlık, yabancılaşma, ölüm ve ailedir.

İletişim Açısından Modernist Bir Yazar : Franz Kafka ve İmgelem Dünyası
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

1. Giriş 

Kafka, toplumsal değişimi analiz ederek; yabancılaşmanın unsurlarını ortaya koymak istemiştir. Aslında eserlerinde "fantastik bir dünya" yahut "gerçeküsütü" kurlamamıştır. Bakış açısını görülemeyenlere yoğunlaştırmıştır. 20. yüzyıl başlarında sanayileşmenin aile ilişkileri üzerindeki etkisini ve bürokrasinin etkisini gözler önene dermek isteyen Kafka, gündelik yaşamın çıkmazları içerisine boğulmuştur.

Kafka'nın eserlerinde yarattığı Kafkaesk dünya, Platoncu ideaya benzer, doğru gerçekliği temsil eder; buna karşılık insanın fiziksel varlığı yanılsamalr perdesine vuran bir gölgeden başka bir şey değildir. Kafka insan yaşamında somut durumlar olarak kavranan şeyleri alegori olarak görmektedir.

Dönüşüm romanındaki her simge yaşamımızda var olan bir olguyu kapsar. Baba otoritesi aile kurumunun eziliciğini, çalar saat ve müdürün eve gelmesi kapitalist sistem içindeki bakıyı dile getiriyor. Gregor, kapitalist sistem içindeki ferdi yabancılaşmanın birebir temsilidir. Onu böcekleştiren, car olan kapitalist sistemin tüm kurumlarıdır. Greger Samsa ayrıca Kafka'nın  kendi kimliğini korumak için mücadele etmesi gereken bir figürdür. 

 


Daha Fazlasını Görmek İçin Tıklayınız

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar