İnsan Kaynakları Planlamasını Etkileyen Faktörler

İnsan kaynakları planlamaları stratejik yönetimin ilk aşamasıdır. Başarılı bir planlama için dışarıdan gelecek tehdit ve fırsatları ve sahip olduğumuz güçlü ve zayıf yönleri iyi analiz etmemiz gerekmektedir.

İnsan Kaynakları Planlamasını Etkileyen Faktörler
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

İNSAN KAYNAKLARI PLANLAMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Bu konu hakkında yaptığım araştırmadan esinlenerek burada kısaca bahsetmek istiyorum. Umarım kendimi kaptırıp 15 sayfa yazmam. Keyifli okumalar :)

Bir şirketi yönetmek, planlamalarını yapmak, kararlar vermek klasik dönemdeki kadar kolay değil. Her geçen gün risk faktörlerimiz artmakta,sürekli ve hızlı bir değişim içerisinde kendimizi bulmaktayız. Örgütlerin bu zorlu şartlarda hayatta kalabilmeleri için bir takım önlemler alması, stratejik planlar oluşturması gerekir. Uzun dönemli planlamalar yapmak bir o kadar önemliyken bir o kadar da zordur. Hele ki günümüz pandemi koşullarında dünya genelinde birçok şirket uzun dönemli planlama yapamamaktadır. Türkiye özelinde araştırmalara bakıldığı zaman da uzun dönemli stratejik insan kaynakları planlaması yapan az sayıda şirket olduğu rapor edilmiştir. Bu durum ekonomik dalgalanmalar, yasal değişiklikler, toplum kültüründe belirsizliği sevmemenin varlığı gibi bir çok etkenle açıklanabilir. 

İnsan kaynakları planlamasında iç faktörler ve dış faktörler olarak etken alt başlıklarımızı gruplandırabiliriz. İç faktörler bizim insan kaynağımız, strajilerimiz, planlarımız, insan hareketlerimiz, misyon ve vizyonumuzdur. 

Peki sizce insan kaynakları planlamasının özünde bizi en çok zorlayan faktör nedir ? 

Tabii ki de insan faktörüdür. Bir fabrika düşünelim üretim girdilerimiz olan insan ve makineleri ele alalım. Makinelerin son kullanma tarihleri, sistem ayarları, garanti koşulları her şeyi bellidir. Arıza halinde çözüm kolaydır . Peki ya insan? Psikolojik ve fizololojik bir çok özelliği ile insanı anlamak için insan kaynakları antropoloji, psikoloji, sosyoloji, örgütsel davranış, genetik bilim.. vb birçok bilim dalından destek alır. Peki anlayabiliyor muyuz? Hatta bazı örgütlerde de görüyoruz ki anlamak dahi istemiyoruz. Ancak şu bir gerçektir ki insan kalitesi iyi olmayan, mutsuz ve verimsiz insan kaynağı ile çalışan şirketlerin özellikle de hizmet sektöründe uzun süre ayakta kalması mümkün değildir. İnsan kaynakları planlaması olarak motivasyon, görev tanımlarının dizaynı, eğitimler, doğru sayı ve nitelikte insanın doğru yerde ve zamanda istihdamı konularında çalışmalar yapılması gerekir.

Dış faktörler ise iç faktöre göre müdahale edilmesinin daha zor olduğu, adı üzerinde örgütün dışında gelişen konuları içerir. Bunlar ekonomik durum, finansal dalgalanmalar, yasal düzenlemeler, küreselleşme, teknolojik gelişmeler, rekabet koşulları, müşteri talepleridir. İnsan kaynakları planlaması akademik kitaplarda yerini bulacağını düşündüğüm bir diğer faktör de tabii ki biyolojik afetlerdir. 

Pandemi koşullarını ve yıkıcı etkilerini dünyaca yaşıyoruz. İnsan kaynakları planlamasını değil uzun dönemli kısa dönemli bile yapamayan şirketleri kolaylıkla görebiliriz. Pandemi dönemi yasal düzenlemelerle işçi çıkarma yasağı olsun, bütçe açıkları ile yeni işgören talebi yapamama durumları olsun birçok şirketi batma noktasına getirmiştir. İnsan kaynağındaki azalmanın salgın hastalıkla ölüm nedeniyle olduğu gerçeği ise en acı olanı.  

İnsan kaynağının iş tatmini ve motivasyonu yüksek, ölümlerin olmadığı, bol uzun dönemli stratejik planlamaların yapılabildiği, ekonomi, teknoloji, eğitimde ön sıralarda olduğumuz, küresel değişimlere karşı hızlı aksiyonlar aldığımız zamanda (en yakın zamanda olması dileğiyle) görüşmek üzere... 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar