İnternette seni kim izliyor?

Siber suçları önlemenin beş yolu, bu yazıda!

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

 İnternette seni kim izliyor?

1. E-postayı kullanırken sağlıklı bir şüphe uyandırın

Kişinin gönderdiğini bilmiyorsanız, e-postalardaki bağlantıları tıklamayın. Bilgisayar korsanları, insanları gerçek gibi görünen sahte bağlantılara tıklamaları için kandırmaya çalışır, ancak bağlantılar aslında kötü amaçlı yazılım indirir veya kişisel bilgileri çalmaya çalışan web sayfalarına gider. Örneğin, bilgisayar korsanları size en sevdiğiniz mağazadan gelmiş gibi görünen bir e-posta gönderebilir. Bu e-postadaki bağlantıları takip etmeyin. Bunun yerine, yeni bir tarayıcı penceresinde veya sekmesinde mağazanın ana sayfasını ziyaret edin.

 

Aynı nedenle, tanımadığınız kişilerin eklerini asla açmayın. Ayrıca, e-postanızdaki ekleri otomatik olarak indiren tüm ayarları da kapatmalısınız.

 

2. Parolaları karmaşık ve benzersiz yapın

Çoğu uzman, LastPass, 1Password veya Keeper gibi bir şifre yöneticisi kullanmanızı önerir. Bu programlar, ziyaret ettiğiniz siteler için karmaşık şifreler oluşturur ve bunları yönetmeyi kolaylaştırır.

 

Bir şifre yöneticisi kullanmıyorsanız, şifrelerinizin hem büyük hem de küçük harf, rakam ve semboller içerdiğinden emin olun. Aynı şifreyi birden fazla web sitesinde kullanmayın.

 

3. Kişisel bilgileri koruyun

Şirketler ve devlet kurumları sizden şifrenizi istemeyecektir, bu nedenle şifrenizi e-posta ile göndermeyin veya telefonla vermeyin. Bir oturum açma sayfasına bağlantı içeren bir e-posta alırsanız, onu tıklamayın; bunun yerine tarayıcınızda o web sitesine gidin ve orada oturum açın.

 

Bir şirket beklenmedik bir şekilde sizinle iletişim kurar ve kişisel bilgilerinizi vermenizi isterse, bunu yapmayın! Telefonu kapatın ve isteğin gerçekten o şirketten olduğunu doğrulamak için telefonla veya web siteleri aracılığıyla şirketle iletişime geçin.

4. En son teknolojiyi kullanın

Bilgisayarlarınızın, telefonlarınızın ve tabletlerinizin güncel yazılıma sahip olduğundan emin olun. Ek olarak, mümkün olduğunda, iki faktörlü kimlik doğrulama adı verilen başka bir güvenlik katmanı kullanın. Bu yaklaşım, bir şifre ve kullanıcı adı sağlamanın ötesine geçer; aynı zamanda sizin ve yalnızca sizin sahip olacağınız bilgileri de gerektirir. Giriş yapmaya çalışan kişinin sizmişsiniz gibi davranmadığını doğrulamanın harika bir yoludur.

5. Olağandışı etkinliklere dikkat edin

 

Banka hesabınız veya kredi kartınız metin veya e-posta uyarıları sunuyorsa, bunları açın. Bu şekilde, hesabınız ele geçirilse bile uyarılırsınız. Metin uyarılarını açamıyorsanız, yapmadığınız masraflar için banka ekstrelerinizi sık sık takip ettiğinizden emin olun

 

 

 

 


Daha Fazlasını Görmek İçin Tıklayınız

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar