Kalp Çarpıntınızın Nedeni Feromon Hormonu Olabilir

İnsan vücudu tarafından salgılanan pek çok hormonun kişinin sağlıklı yaşamasını sağladığını hepimiz biliyoruz. Yaz aylarında aşk hormonu olarak bilinen feromon hormonunun artışı söz konusu. Fazla heyecanlıysanız, kalp çarpıntınız varsa ve aşırı duygusalsanız aşk kapınızı çalmış olabilir. :)

Kalp Çarpıntınızın Nedeni Feromon Hormonu Olabilir
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Aşkın tanımı henüz tam olarak yapılmamış olsa da insanlığın var oluşundan bu yana her çağda etkisini çeşitli şekillerde göstererek bireylerin karşılaştığı bir duygu olarak bilinir. Aşk; tarih boyunca kişilerin algısına ve psikolojik verilerine, toplumsal şartlara, evrimsel değişimlere, çevresel etkilere dayandırılarak tanımlanmıştır. Bu tanımlamaların nöropsikoloji ile bağlantısı da konuşulur. Tanımı her ne olursa olsun aşk; karşımıza toplumsal ilişkilerin tamamlayıcı bir unsuru olarak çıkar.

Tarih boyunca sayısız tanımı yapılan aşk; Freud tarafından cinselliğin yücelmesi, Harlow tarafından bireylerin karşı tarafa bağlanma davranışı, Tennov tarafından bilinen gerçekleri devre dışı bırakan geçici bir bağımlılık ve aşık olunan kişiye duyulan bedensel tepkiler olarak tanımlanmıştır. Her ne kadar aşkı kişiler kendilerine göre tanımlasalar da günümüzde tıbbi açıklaması da yapılarak feromon hormonu ile ilişkisinden bahsedilmektedir.

Kişilerin aşık olduğunda sergilediği normal dışı duygu durumlarının ve bunların yaşamına yansımasının “feromon” adlı hormonla bağlantısı olduğu artık biliniyor. “Aşk hormonu” olarak da bilinen feromon hormonu ile aşık olan kişinin davranışlarında çeşitli değişiklikler ortaya çıkıyor. Kimi zaman dengesizlik, kimi zaman fazla heyecan, kalp çarpıntısı ve aşırı duygusallık olarak gözlemlenen bu durum “aşk” olarak adlandırılıyor. Aşık olan kişide daha çok feromon salgılandığı için bu değişiklikler de giderek artıyor. Böyle durumlarda vücuttaki feromon hormonunun artışı “aşkın dozunun artması” olarak algılanıyor.

Feromon Hormonu Nedir? Yaz aşkına bu hormonun neden olduğu söyleniyor!

İnsan vücudu tarafından salgılanan pek çok hormon kişinin sağlıklı yaşamasını sağlar. Her metabolizmada farklı olmak üzere bu hormonların salgılanmasına vücut çeşitli tepkiler verir. Bu hormonlardan biri olan feromon hormonunun cinsellikle ve aşkla bağlantısı olduğu kabul edilir. Hissedilemeyecek bir kokusu olan ve uçucu nitelikteki kimyasal bir salgı olan feromon vücuttan ter ve idrar yoluyla dışarı atılır. Direkt olarak algılanamayan bu hormonun aşkın başlamasına neden olduğu, salgının artmasıyla birlikte cinsel uyarılmayı sağladığı belirtilir. Cinsellik üzerinde doğrudan etkisinin olduğu söylenemese de aşkın ve cinselliğin çıkış noktası olarak bu hormon işaret edilir. Aşık olunduğunda başlayan psikolojik süreç feromon salgısının artmasıyla bağlantılı olarak gelişir. Hormon, kişilerde yüz kızarması, kalbin daha hızlı atması, karşı cinse duyulan heyecan, cinsel arzu, kan basıncının artması gibi şekillerde kendini gösterir.

Feromon hormonu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar günümüzde devam etmektedir. Yaz aylarında aşık olma eylemlerinin artmasının feromon salgısının artışıyla ilgisinin olduğu da konuşulanlar arasındadır. Yaz aşkı tabirinin feromonla ilişkisi henüz tam olarak kanıtlanamasa da bireylerin yazın aşık olma potansiyellerinin arttığı psikolojik nedenlerle açıklanır. Yaz aylarının insan yaşamına getirdiği bazı psikolojik etkiler yazın aşık olma ihtimalini de yükseltir.

Kışın kişilerin yaşamı genellikle iş, okul, aile, sosyal koşturmalar, yoğun sorumluluklar ve zorunluluklarla geçer. Yaz aylarının başlaması ve havaların ısınması kişiler üzerinde pozitif etki eder. Psikolojik olarak daha pozitif düşünmeye başlayan kişilerin algılarında ve duygularında duyarlılık ortaya çıkar. Ayrıca yaz aylarında iş ve okul stresinden uzaklaşılması, tatil dönemlerinin yoğun olması da duygulara daha çok vakit ayrılmasını sağlar. “Yaz aşkı” tabiri en basit haliyle bu nedenlerle açıklanabilir. Bu dönemlerde vücut daha çok feromon hormonu salgılar ve aşık olma olasılığı da artar.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
10
dislike
0
love
4
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar