Nedir Bu Bulletjournal?

Çok yeni bir trend olmasa da, yeni yıl gelirken günlük/ajanda severler yeni bir düzen arayışına girdiyse, işte bu yazı sizin için.

Nedir Bu Bulletjournal?
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Her şey dijitalleşirken, elle tutulur hatırlatıcılar arayanlardansanız, işte size çözüm. Peki nedir bu Bullet Journal, nerden çıkmıştır? 

Çocukluk döneminde öğrenme bozukluğu teşhisi koyulan Ryder Carroll, senelerce süren deneme-yanılma çalışmalarının sonucunda hayatını organize edebileceği ve güçlük yaşamayacağı yönetemi keşfetmiştir : Bullet Journaling. Yani "maddelenmiş günlük". Bullet madde imi, madde işareti anlamına gelmektedir. 

1) İnternete ismini yazdığında yüzlerce sanat eseri bulabileceğin bir sistem olsa da, sade ve minimalist tasarımlar da yok değil. İçine ekleyebilceğin bölümler ise sen ne istersen o. 

2) Öncelikle tüm yılı gözlerinin önüne getirecek bir Future Log yapmalısın, yani gelecek günlüğü.

Bu bölümde yıl içinde kesinliği olan tarihleri işaretleyerek başlayabilirsin. En yakın arkadaşının düğünü, annenin doğum günü ya da yeni yıl gibi.

3) Daha sonra kendine has bir anahtar sistemi oluşturmalısın. Yani yapacağın, yapılmış veya yapılması ertelenmiş görevleri, katılacağın davetleri veya sınavlarını gösterecek bir kod sistemi.

4) Ajanda içinde aradığın sayfaları daha iyi bulman için sayfaları numaralandırarak "İçindekiler" bölümü hazırlamak, zaten bullet journalın fıtratında var. :)

5) İşte bundan sonrası senin hayal gücüne ve gündelik ihtiyaçlarına bağlı. Kimileri "Gelecek Hedefleri" bölümü ile motive olabilir.

6) Veya "İzleyeceklerim" bölümü yapabilir, arkadaşlarından aldığın dizi-film önerilerini kaydedebilirsin.

7) Kitap kurtları ise "Okuyacaklarım" bölümü ile ajandasını şenlendirebilir.

8) 2020'de biraz para biriktirsem diyenler ise "Harcamalar" bölümü ile kendi finanslarını kontrol altında tutabilirler.

9) Tüm bunları tercih etseniz de etmeseniz de bir sonraki aşama hepimiz için ortak. "Haftalık Planlama"

Haftayı bir bütün olarak görmek, işleri planlamamıza ve iş yükünü dağıtmamıza inanılmaz yardımcı olacak bir adım.

10) Ben her bir gün için yapacaklarımı tek tek yazıyorum diyorsan, haftalık görünümden sonra günlük sayfalar hazırlayıp yapılacaklar listeni veya alışveriş listeni kaydedebilirsin.

11) E artık benden bu kadar. 2020 için ajandalar hazırlansın! :)

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar