Örgütsel Sessizlik

Çalıştığınız veya yönettiğiniz bir yerde sessizlik hakim ise sanmayın ki her şey yolunda ve herkes mutludur. Sessizlik davranışı belki şuanda değil ancak uzun vadede büyük sorunlara yol açacak ve içinde bulunduğunuz organizasyonu büyük felaketlere sürükleyecek güçte, istenmeyen bir davranıştır.

Örgütsel Sessizlik
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

ÖRGÜTSEL SESSİZLİK TÜRLERİ

İşgörenler işle alakalı durumlar karşısında bazen sesli bazen de sessizlik davranışı göstermektedir. Sessizliğin doğasının anlaşılması için işgörenlerin bu davranışları hangi durumlarda ve nasıl gösterdikleri, kiminle konuşup kime sessiz kalacaklarını nasıl belirledikleri konularında çalışmaların yapılması gerekmektedir. Örgütlerdeki sıklıkla görülen sessizlik davranışının araştırılması ve nedenlerinin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Örgütsel sessizliğin yaygın ve güçlü bir etkiye sahip olmasına rağmen doğası ve ana bileşenlerine ilişkin çok az deneysel bulgulara ulaşılmaktadır. Bunun nedeni de sessizliğe yol açan çok yönlü ve belirsiz faktörlerin bulunması ve incelenmesinin zorluğudur. Araştırmacıların son zamanlarda örgütsel sessizlik nedenleri ve etkilerinin incelenmesinde daha yoğunlaşmış olmalarına rağmen hala araştırılmamış birçok yönü bulunmaktadır.

Örgüt üyelerinin fikir, düşünce ve şikayetlerini saklama davranışı olan örgütsel sessizliğin etkilendiği farklı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri açıklamak için zaman içinde araştırmacılar farklı çalışmalar ve tanımlamalar ortaya koymuşlardır. Böylece farklı çalışmalar sonucu ortaya çıkan birbirini destekler nitelikteki en çok kabul gören dört tane türü kabul edilmiştir.  

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar