Psikoloji Serisi 2: Karlı Bir Günde Yataktan Çıkamamak

Yataktan çıkmak için neye ihtiyacımız var?

Psikoloji  Serisi 2: Karlı Bir Günde Yataktan Çıkamamak
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Psikoloji  Serisi 2: Karlı Bir Günde Yataktan Çıkamamak

 

Merhabalar! Uyandınız ve her yer kar. Ne kadar romantik bir güne başlangıç.  Eğer sokakta kalmıyorsanız, sığınacak bir eviniz varsa tamam. Diğer bir şey sıcak içecek. Eğer sıcak içeceğinizde varsa tamamdır.  Ama bunlar sizi yataktan çıkartamıyor değil mi? Yataktan çıkmak için neye ihtiyacımız var? Benim haftanın altı günü ayağa kalkma sebebi işim. Evet işe gitmek için mükemmel enerji ile uyanmıyorum fakat işe gitmek için mutlaka her sabah gözümü açıyorum. Dinç oluyorum. Paranın enerjisi mi yoksa beni dinç yapan ?
Gelin beraber Türkiye Memnuniyet Anketine bakalım:
TÜİK tarafından yayınlanan Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda bireyler mutluluk ölçeği olarak mutlu, mutsuz ve orta olarak üçe ayrılıp açıklanmış durumda. Buna göre 2016 yılında bir önceki yıla göre azalış gösteren mutlu olan birey oranı, 2019 yılına kadar ise her yıl düşüş göstererek en son %52,4’e kadar düştü. Buna ek olarak mutsuz olan bireylerin oranı da 2016’da %10,4 iken, 2019 yılına kadar artarak devam etti ve %13,1’e yükseldi.
 
Gençlerin Yaşam Memnuniyeti Ne Durumda?
TÜİK’e göre Türkiye’de bireyler en çok neyin kendilerini mutlu ettiği sorusuna sevgi, sağlık, iş, başarı, para gibi birçok cevap vermiş durumda. Fakat sağlık, bireylerin mutluluk kaynağı olarak bu listede açık ara önde yer alıyor. Buna göre 2019 yılında 100 kişiden 70’i kendisini en çok sağlığının mutlu ettiğini belirtirken, yaklaşık 14’ü sevgi, 9’u ise başarının mutlu ettiğini belirtiyor.
Yataktan Çık(a)mama Sebepleri:
İşsizlik
Yalnızlık
Sevgisizlik
Eğitimsizlik
Klinomani:
Uyuma takıntısı anlamına da gelen klinomanide kişiler yatak, yorgan ve yastıklarına aşırı bir sevgi ve bağlılık hissediyor.
Klinomani sahibi kişiler yalnızca kötü havalarda değil, güneşli günlerde de tüm gün yatakta kalmak isteyebiliyor, yatak bu kişiler için koruyucu bir kalkan görevi üstleniyor. Böylece tüm sorunlardan, sıkıntılardan kaçabileceklerini düşünüyorlar.
KLİNOMANİ’DEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?
“Bu kişiler saat kaç olursa olsun uyanma konusunda sıkıntı yaşamazlar. Sadece uyanık dahi olsalar yataklarından kalkmak ve oradan ayrılmak istemezler. Hazza düşkün ya da irade zayıflığı yaşayan bazı kişilerde de bu durum sık görülür” diyen Psikolog Karaca, klinomaninin tedavisi hakkında ise şunları söylüyor:
 
“Kişinin kendini işlevsel hissettiği bir yaşam tarzı seçmesi gerekir. Yaşamlarında zorluklar olan kişilerin zorluklarla baş etmek için yakınlarından destek alması, bu konuda yeterli desteği yoksa uzman yardımı alması yararlı olur. Kişinin iş yaşamı kadar dinlendiği, mola verdiği tatil süreçlerine de dikkat etmesi, kendine zaman ayırması bu riski azaltır. Kişinin yaşamı (geçmişi, bugünü, geleceği) yorumlayış biçimi de kendini mutsuz ve depresif hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle şema terapi ve bilişsel davranışçı terapi başta olmak üzere terapilerin kişinin düşünce dünyasını ele almada ve gereken değişme ya da esnemelerin yapılmasında önemli rolleri vardır.”
YATIYORSAK BİR SEBEBİ VAR
Eğer gerçekten keyifsiz hissediyorsam, ateşim çıktığında ya da gribe yakalandığımda olduğu gibi izin kullanabilirim.
Kendinizi hırpalamayın. Kendinize karşı nazik olun. Eğer gerçekten izne ihtiyacınız varsa bu izni kendinize verin.Bazı insanlar ise sadece sabah insanı değildir ve bu gayet normal. Belki de siz sadece diğer insanlardan daha geç kalkıp güne başlayan birisinizdir. Bu da normal.Depresyon vakalarının çoğu olumsuz düşüncelerin döngüsünden kaynaklanır. Sabahları kalkamayacak gibi hissetmenizin size bir yardımı olmaz. “Tembelim, yeterince iyi değilim, işe yaramazım” gibi düşüncelere sahip olabilirsiniz fakat bunlar doğru değil. Kendinize de diğer insanlara olduğunuz gibi nazik olun.
 
Kendinizi hırpalamaya bir son verirseniz sabahları kalkmanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.
Kurtuluş İçin Temel Adımlar:
1. Yatakta Doğrulmak
2. Bir Sonraki Adımı Planlamak
3. Alarm Kurmak
4. Yeni Bir Odak Noktası Geliştirmek
5. Rutin Oluşturmak
Kişisel bakım ve kendine bakma isteği birçok kişi için olumlu bir düzen kurmanın ilk anahtarıdır. Yüzünüzü yıkamak dişlerinizi fırçalamak ile başlayan size bağlı şekillenen bakım ile beraber kendinize ve de yeni güne bir şans tanıyın !

Tepkileriniz Nedir?

like
6
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar