Psikoloji Yazı Serisi 1: Yalnızlık ve Dijitallik

Merhabalar, psikolog mu lazım? Size sizin de parçası olduğunuz toplumdan örneklemlerle bazı pskilojik konuları kendimizce ifade edeceğiz.

Psikoloji Yazı Serisi 1: Yalnızlık ve Dijitallik
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Psikoloji Yazı Serisi 1: Yalnızlık ve Dijitallik

Merhabalar blogdaki yazı serimizde psikoloji yazıları ile devam etme kararı aldım. Daha önce araştırmayı çok sevdiğim bir konu olan dijital yalnızlık olarak ilk yazımı yayınlayacağım. Dijital yalnızlık deyince aklımıza ilk gelen sosyal medya uygulamaları ve dijital ortamı bize sunduğu platformlar üzerinden kurduğumuz iletişim ve bu iletişime bağlı olan bireysel hissinizi yalnızlık olması durumuna değinilecek. Hepimizin çok iyi bildiği birkaç uygulamadan bahsetmek istiyorum. Chat siteleri anonim chat siteleri gibi uygulamalar ülkemizde de gençler arasında gitgide daha fazla kullanılan ve de her geçen gün içerik ve dijital dönüşümünü sağlayan uygulamalar Hepsini bütüncül olarak bakarken aslında şunu görüyoruz; insanlar bir kaçış olarak ya da aslında tam tersi bir varoluş olarak bu uygulamalarda yer alıyorlar Bu uygulamalarda yer almak yalnızlıklarını azaltıyor mu?

Depresyon kavramı internet bağımlılığında hem bir neden hem bir sonuç olarak düşünülebilir. Sosyolojik ve psikolojik etkenler nedir? Depresyon hali gözlenen birey bu nedenle internette yönelip bağımlı olabileceği gibi internet bağımlısı olduktan sonra bana bundan dolayı deprasyon hale gözlemleyebilir. 2000'li yıllardan başlayarak internette chat yapma modası güçlendi. Bu süreç hızla değişip gelişerek farklı kulvarlarda hızla ilerlemeyi sürdürdü. Artık chat yapma modasını kaybetmiş bir terim haline geldi fakat bugün internet için haberleşmede yaptığı büyük değişim ve hız insanların başkalarının ne yapıyor ve ben ne yapabilirim fikrini güçlendirdi. İnsanlar teknoloji sayesinde birbiriyle daha iyi iletişim kurabilecekleri yanılgısı içerisinde sanal gerçeklik gerçek dünyanın kötü bir taklidi içinde yaşamaya mahkum oldu. Sizi tanımayan insanların övgüsüne ihtiyaç hissetmek ve bunlarla beğenilme ve onay görme ihtiyacını bir süreliğine karşılamış olsa da bu durum bir süre sonra anlamına kaybetmeye başladı.

Onaylanmanın anlamı bu kadar uç ve duygu üzerinden ortaya koyarak bundan tatminlik elde etmeye çalışmak sakıncalı ve gereksiz bir duruma evrildi. Son birkaç yıl içinde tüm dünyada özellikle hızla gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu kullanımı ciddi oranda yaygınlaşmış bulunmaktadır Ülkemiz ise cep telefonu kullanımı ve bağımlılığı sırasında hem de aynı oranda yalnızlık sırasında  dünyada  hemen hemen ilk sıralarda yer almaktadır. Hal böyle olunca asla yalnızlık başkaları için bir sektör haline gelen ticari amaç görülen ve yeni yeni dijital anlamda oluşumlar sağlayan bir platform oldu. 

Gerçeğini Bulamayana Sanal Flört

Hayatındaki özel insanı bir türlü bulamayanların rağbet ettiği bir uygulama connected ya da şu anlardaki yeni bir uygulama olan tinder.  Yalnızlara sanal da olsa hayallerindeki aşkı bilgisayar başında tatma ve tanıma imkanı sağlayan bu uygulamalar gün geçtikçe kullanım sayısı kullanıcı sayısı artmakta.

 • Tahmini Tinder kullanıcı sayısı: 50 milyon. (21.08.2018)
 • Tinder’a ödeme yapan kullanıcı sayısı: 5.2 milyon. (07.08.2019)
 • Tinder’da 2014’ün sonunda günde 1 milyar swipe (kaydırma) yapılıyordu, bu rakam şimdi 1,6 milyara yükseldi. (03.01.2018)
 • Tinder kullanıcıları haftada 1 milyon randevuya gidiyor.
 • Tinder’da bugüne kadar olan eşleşme (match) sayısı: 30 milyar. (29.08.2019)
 • Nielson’a göre aktif  Tinder kullanıcılarının % 50’den fazlası akşam 9’da aktif oluyor. (2015)
 • Tinder kullanıcılarının sadece % 54’ü bekar. (2015)
 • Aktif Tinder kullanıcıları günde ortalama 4 kez uygulamaya giriyor.
 • Tinder kullanıcılarının % 95’i eşleştikleri insanlarla 1 hafta içinde görüşüyor.
 • Kadın Tinder kullanıcıları yaklaşımlarında daha dikkatli davranıyor. Kullanıcıların % 91’i yalnızca gerçekten etkilediklerini düşündükleri profilleri beğeniyor.
 • Erkeklerin % 35‘i Tinder profillerinin çoğundan hoşlandığını söylüyor.
 • Kadın bir Tinder profili kullanan ve seçmeden erkek profillerini beğenen araştırmacılar, 1 saat içinde 200, 4 saatte 600 kişi ile eşleşti.
 • Tinder’da erkekler için eşleşme ile mesajlaşma arasındaki ortalama süre 2 dakika iken kadınlarda bu süre 38 dakika.
 • Erkek Tinder profillerinin % 12’si eşcinsel ya da biseksüel olarak tanımlanıyor. Kadın profillerinde bu oran % 0.01.

Psikolojik Olarak Dijital Mutluluk Rehberi 

Öncelikle dijital ortamlarda kendinizi güvenli hissetmeniz ve bilgilerinizin güvenliği ilk sırada önemlidir. Platformun güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer açıdan anonim olmak sizi daha rahat hissettirecekse anonimliğinizi korumalısınız. Diğer açıdan ülkemiz koşullarında Tinder'ı amacına uygun olarak diye bir kavram vardır. Amaç eğer cinsellik ve flörtse siz de bu amacı gerçekten taşıyor musunuz? Çünkü chat dediğimiz ortam için birçok uygulama var. Gerçekten yeni kişilerle tanışmak ve sosyalleşmek için dijital aracılara ihtiyaç duyuyoruz. Fakat güvenliğimiz ve de ruh halimiz her zaman ilk olamalıdır.

Bizler sosyal varlıklar olarak, dijital olan her ortamda fark etmeden de daha yalnızlaşıyoruz. Bu sebeple, kendi içsel motivasyonumzu sağlamalı ve sosyal olmak için dijital kaynakları kullanmalıyız. Akvite odaklı uygulamalar ile fiziksel olatak aynı ortamda olduğumuz kişileri daha doğru değerlendirebilirsiniz. Ortak renkler ve zevkler daha ulaşılabilir ve paylaşılabilir olacaktır. Ayrıca günler ve saatler harcadığınız kişileri gördükten sonra fikriniz hızlıca değişebilir. Bu da o kadar zaman harcamış olmanın verdiği yazık hissi psikolojinizi olumsuz etkileyebilir.

Doğru yer ve doğru zaman ile güdülenmiş bir motivasyonla daha sağlıklı iletişim kurulacağı gerçeği vardır. Rol model alımlaması yaparken sizi gerçek ve dijital olan roller ve modeller de aldatabilir. Gerçeklik çok kırılgan bir yapı üzerindedir. Sizin gerçekliğiniz sadece size ait olandır. Bu yüzden kendi dneeyimlerinizi kıyas yapmak hata olacaktır. Büyük mutluluklar ve saf olan mutluklar sürekli değildir. Duygular ve hisler geçişken yapıdadır. Bunu unutmayın. Dijital dünyanın getirdiği ve de suni olan roller modeller sizi kandırmasın. Özetle dijital medya ve çağ zamanın ruhudur. Bunu kendiniz için optimal olarak, en iyi şekilde kullanın. Fakat en önemli şeyin kendiniz olduğunu unutmayın!

Tepkileriniz Nedir?

like
3
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar