Sen Olsan: Kurgu Karakterlerin Yolculuğu

O sen olsan bari sen olsan bari o... Sen olsan bari sen olsan bari (!) Hazırım diyorum dünden düşmüyorsun dilimden olan olmuş zaten o sen olsan bari o...

Sen Olsan: Kurgu Karakterlerin Yolculuğu
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Sen Olsan: Kurgu Karakterlerin Yolculuğu

Film, dizi izlerken sen de yerinde duramıyorsun değil mi? Ben olsam ne yapardım? O sen olsan bari!

Her senaryo bir ‘tetikleyici olay’ ile başlar. Tetikleyici olay ile birlikte karakter bir ‘amaç’ için yola çıkar. Çatısı; karakter-amaç-yol bileşeninden oluşacak olan senaryo aslında karakterin yol haritasıdır.

 

Her karakter bir amaç için yola çıktığında, izleyici de onunla bu yolculuğa katılır. Yolu aşarken yaşanılan her deneyim zihnimizde yer eder. Ben olsam o kadar cesur olamazdım. Ben olsam korkardım. Ben olsam daha fazla dayanmaz harekete geçerdim. Ben olsam ile başlayan o kadar cümle var ki...

Benim yolculuğumda ben her geçen günü geride bırakırken belki de başkaları aynı şekilde "ben olsam" diyor. Bazıları direkt bize söyler bazıları içinden söyler.

Biz sen olsan serisinde deneyim yükseltme metodunu kullanarak olaylar ve durumlar hakkında kurgusal olarak ilerleyeceğiz.

Nasıl bir anlamlılık?

Milyonlarca izleyicisi bulunan dizilerin karakterlerini gerçekten tanıyor muyuz? Popüler kültürün bir parçası haline gelen bu karakterlerin psikolojileri nasıl?  Farklı dizileri veya filmleri izlemeyi bu kadar sevmemizin nedenlerinden biri, bize gerçekten hitap eden ve bizi önemseyen bazı karakterlerin varlığı. Ancak bazen senaryo yazarları onlara, ilk bakışta pek açık olmayan ve gerçekten derin anlamlar yüklü özellikler bahşediyor. Bizim “güçlü” diye nitelendirdiğimiz bazı karakterler aslında derin travmalar yaşamış ve bu nedenle psikolojik sorunları bulunan kişiler olabiliyor. 

Özdeşim Kurma 

İNGİLİZ NESNE İLİŞKİLERİ KURAMI’nda, kişi, bilinçdışı ya da bilinç öncesinde gerçekleşen özümseme sürecinde değişir, özdeşim kurduğu nesne psişenin bir parçası haline gelir. BİLİNÇDIŞI dürtü, duygu, düşünce ve arzuların, yani kişinin sahip olmayı istediği özelliklerin (örn., başarılı, güzel), bunlara sahip kişilerle özdeşim kurarak sağlanmaya çalışılmasına ilişkin savunma mekanizması. Özdeşim kurma, kişinin kendisini bir başkası ile, onun özellik ya da görüşleriyle bağlantılandırmasını bu özellik ve görüşleri özümsemesini; her yönüyle onun gibi olmaya çalışmasını içerir. Bu yolla, kişi, bir başkasının özelliklerini üstlenir ve paylaşır.

Örnek: Pop müzik sanatçılarının fanatik izleyicileri genellikle onlarla özdeşim kurarlar. Herkesin hayran olduğu bir pop müzik sanatçısı olma arzularını, bu sanatçıların sahip olduklarını üstlenip paylaşarak doyuma ulaştırırlar. Okulda akran zorbalığına uğrayan çocuk, bunu yapanın sadece zorba davranışlarına içe atım yapmaz; her bakımdan onun gibi olmaya çalışır.

Bizler de birçok film ve dizi izlerken karakterlerin ne kadar kurgusal olduğunu bilsek de kendi bilincimizden atıflar ile bir özdeşim kurmaktayız. Kendi anlam dünyamızda, farklı duygular ile alımlamaktayız. Bu nedenle bu seride şunu sorgulayacağız #senolsan 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar