SOKAK SANATÇISI BANKSY EVDEN ÇALIŞIRSA...

Dünyanın çeşitli sokak duvarlarındaki resimleriyle tanınan gizemli sanatçı Banksy de Covid 19 Salgını sebebiyle evine kapanmış gibi görünüyor. Sanatçı Banksy adresinden evinin banyosuna çizdiği kemirgenlerle dolu resimlerini sosyal medya hesabından paylaştı. Eğlenceli paylaşımını  "My wife hates it when I work from home." ( Eşim evden çalışmamdan nefret ediyor.) notuyla yaptı.

SOKAK SANATÇISI BANKSY EVDEN ÇALIŞIRSA...
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

SOKAK SANATÇISI BANKSY EVDEN ÇALIŞIRSA ...

Dünyanın çeşitli sokak duvarlarındaki resimleriyle tanınan gizemli sanatçı Banksy de Covid 19 Salgını sebebiyle evine kapanmış gibi gözüküyor. Sanatçı Banksy adresinden evinin banyosuna çizdiği kemirgenlerle dolu resimlerini sosyal medya hesabından paylaştı. Eğlenceli paylaşımını  "My wife hates it when I work from home." ( Eşim evden çalışmamdan nefret ediyor.) notuyla yaptı. Düşünsenize bir sabah uyandınız ve banyonuzun duvarlarında evinizi talan eden bir sürü sıçan resimleri!!  İçlerinde aynayı devirmeye çalışan, diş macununu duvara sıkan, klozet kapağına işeyen, bir de karşı duvarda eşinin rujuyla duvara çentikler atan sıçanlar.. Ne yalan söyleyeyim eşine hak veriyorum Banksy (:

Daha fazlası için  tıklayın.

Konusu açılmışken Banksy'i biraz tanıyalım.

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen bir sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır.

Gerilla artist olarak anılan sanatçı, çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir.  Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor. Banksy Birleşik Krallık’taki eserlerinin yanı sıra Filistin'de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Banksy aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştır.(https://tr.wikipedia.org/wiki/Banksy)

Banksy, Holiday Snaps, Filistin, 2005

2005 yılında Ortadoğu’ya giden Banksy, İsrail’in Filistin’le arasına ördüğü Utanç Duvarı’na, Tatil Enstantaneleri adıyla bir dizi şablon resim yapar. Uygulamalar, Filistin topraklarına bakan tarafa yapılan dokuz resimden oluşur. Banksy İsrail Hükümeti’nin işgal ettiği Filistin topraklarının çevresine yapmaya başladığı 700 km’den oluşacak olan duvarı protesto etmek amacıyla bu projeyi hayata geçirir. 

 

Banksy, Girl With A Red Balloon, 2018

Son dönem eserlerinden, Kırmızı Balonlu Kız adlı eseri Londra’da Sotheby’s müzayede evinde 1 milyon sterline satılmasının hemen ardından içerisine gizlenmiş kâğıt imha makinesi vasıtasıyla kendini yok eder. Sansasyon yaratan bu olay sonrasında eserin kendini parçalara ayırmasına rağmen alış işlemini gerçekleştirmeye karar veren ismi açıklanmayan koleksiyonerin, “İlk başta şoke oldum, ama daha sonra kendi sanat tarihi eserime sahip olacağımı anladım” demiştir. Kendini imha etmesinin ardından esere ise Love Is In The Bin (Çöpteki Aşk) ismi verilir.

Banksy'nin eserleri, sokak sanatı ve grafitiyi tarihsel olarak inceleyen sayfayı aşağıda sizin için paylaşıyorum. 

Sevgiler...


Daha Fazlasını Görmek İçin Tıklayınız

Tepkileriniz Nedir?

like
4
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar