Sosyal Medya Nasıl Yönetilmez : Dardenel Ton Örneği

Sosyal Medya Nasıl Yönetilmez : Dardenel Ton Örneği
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Sosyal Medya Nasıl Yönetilmez : Dardanel Ton Örneği

Merhabalar! Bir marka düşünün kendilerini Türkiye'nin Balık Uzmanı olarak tanımlıyor. Milli maç öncesi ülkesine destek ve moral vermek istiyor. Tabii ki dijtal ortamın gücünden faydalanarak sesini ve markasını duyuracak. Fakat yazının dili soğuktur. Eğer niyetiniz buzlar ülkesinde bir espiri yapmaksa, malzemeniz de buzlar olacaktır. Sosyal medyada paylaşım yapmak için belli bir takvim planı, paylaşım saati ve son kontrol hatta ben ona kritik kontrol diyorum ( yazım, anlam kaybı, yazının dilinden bahsediyorum) yapılmalıdır. Eğer bu kontrol yapılmazsa markalar dijital lince maruz kalabilir Dardanel örneğinde olduğu gibi. 

Dardanel Ton Örneği Nedir?

Evet, bunu sorduğunuzu duyuyorum ve gerekli görselleri aşağıya ekliyorum.

Sosyal Medya Yönetimi ve Başarısızlıklar: Dijital İtibarsızlaştırma Operasyonu

Bilmeyenler için kısaca: Online İtibar Yönetimi

Dijitalin hayatımıza girmesi ile beraber internet dünyasında markalarla alakalı aramalar ve sanal ortamdaki marka algısı hızla büyümeye başladı. Dijital itibarı korumak ve bu konuda çalışma yapmak artık hem bireysel hem kurumsal markalar için zorunluluk haline geldi diyebiliriz. Peki nedir bu itibar yönetimi? İtibar yönetimi, online dünyada markanızla alakalı algıyı doğru yönetmek için yapılan çalışmalara verilen isimdir. İnternet üzerinde markanızla alakalı tüm değerlendirme ve yorumları kontrol ederek denetleme ve markanız hakkındaki görüşleri takip etme işlemlerine online itibar yönetimi denilmektedir. Markanızla alakalı yapılan olumlu ya da olumsuz her tür değinme itibar yönetiminde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalar ilginin en çok olumsuz değinmelerden geldiğini göstermiştir. Google arama sonuçlarında ilk sayfada markanızla alakalı çıkan bir tane bile olumsuz içerik markanıza büyük zarar verebilir. Özellikle bunların tespit edilmesi ve bu deneyimin iyileştirilmesi sürecinde, iletişim uzmanı olarak bir köprü görevi görürüz ve algının olumlu gelişmesi için danışmanlığımızı sunarız. Bu sayede; itibar yönetimi ile markanızın dijital dünyadaki duruşunu kontrol altına alarak olumsuz algıları pozitife çevirebilirsiniz.

Sosyal Medya ve İçerik Yönetimi Çalışanları ve İşverenlerin Tutumu

Sizlere dert yakınmak istemem fakat birçok işveren altı üstü sosyal medya diyerek konuyu geçiştiriyor. Bu işi herkesin yapabileceğini düşünüyor. Maaş ödemesinden, istihdama kadar bu pozisyonu umursamak istemiyor. (Herkes mi?) Başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere daha kurumsallaşmış yapılar dahil; tüm işleri reklam ajansına devrederek nasılsa ücreti ödediğini düşünüyor. Bünyelerinde Dijital İletişim/ Kurumsal İletişim 
Uzmanı istihdam etmek istemiyor. Oysa bugün dijitalleşen ve toplumsal olarak medya tüketen hatta haberi medyadan alan kitleyi umursamamak, sizi de itibarsızlaştırır!

Bütçe ve benzeri problemleri, sermaye yetersizliğinizi anlamak için kendimi zorluyorum. Fakat size dışarıdan freelance olarak bu hizmeti sağlayacak nitelikli birçok gencimiz olduğu gibi kurum içinde de size mutlaka bu konuda yardımcı olacak bir elemana sahip olduğunuzdan eminim. Kurum kaynaklarınızı iyi kullandığınızda markanız dijitalde büyür, siz küçülmesini isterseniz yok olur.

Ben bu örnekten, "sosyal medya deyip" geçmeyin, " aman ne var bunu herkes yapar " demeyin derim. 

Sevgi ve Saygılarımla.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
1
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar