Taliban Hakkında Okunabilir Roman: Bin Muhteşem Güneş

Afgan mülteci sorunu ve Taliban, ülke gündemimize bu kadar entegre olmuşken; daha önce okuduğum ve tarihsel arka planında Taliban'ı anlatan Bin Muhteşem Güneş kitabından bahsetmek istiyorum.

Taliban Hakkında Okunabilir Roman: Bin Muhteşem Güneş
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bin Muteşem Güneş Hakkında

Bin Muhteşem Güneş romanı; çarpıcı öyküsüyle sadece Afganistan’daki zorlu koşullara değil, tüm dünyadaki kadınların yaşadığı sorunlara ışık tutuyor. Romanın ana kahramanları olarak okurları, birbirinden çok farklı koşullarda büyüyen Meryem ve Leyla adlı iki kadın karşılıyor. Evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya gelen Meryem hayata büyük zorluklarla başlarken, bir öğretmenin kızı olan Leyla ise çok başarılı ve popüler bir çocukluk geçiriyor. Ancak her ikisinin de başına gelen acı olaylar, yıllar sonra yollarının kesişmesine vesile oluyor.

“Yakında bir başka kentte, bir başka gökyüzünün altında uyuyacağımı düşünmek öyle garip geliyor ki.”

Çocukluğunda annesinin ölümü üzerinde zorunlu olarak babasının evinde yaşamaya başlayan Meryem, ailenin onu istememesi üzerine küçük yaşta evlendiriliyor. Ve kocası Raşit, çocuk sahibi olamadıkları için Meryem’i sürekli aşağılayarak ona yıllarca eziyet ediyor. Bu sırada yan evde yaşayan Leyla, ailesini savaşta kaybettiği için Meryem’in evine taşınmak zorunda kalıyor. Fakat son derece kötü ve çıkarcı bir adam olan Raşit, genç kızın evlerinde kalabilmesi için onunla evlenmeyi şart koşuyor.

Leyla başka birine aşık olmasına rağmen, çaresizlikten Raşit’le evlenmeyi kabul ediyor. Ancak genç kızın Meryem’den yaşça çok küçük olması, ikilinin rekabet etmesi yerine anne-kız gibi yaşamasını sağlıyor. Raşit ile evlendiğinde aşık olduğu adamın çocuğunu taşıyan Leyla, bu sırrı yeni eşinden gizleyerek ona Azize adlı bir kız evlat veriyor. Sonrasında da Raşit’ten olma bir evlat daha doğuruyor. Doğan bu erkek çocuk ise Zalmay adını alıyor. Ve yıllar sonra Zalmay, toplumun ona biçtiği acımasız rol gereği iki kadının hayatında da geri dönülmez acılara neden oluyor.

Bir Kitap Neden Yıllarca Çok Satar?

Konusunun evrensel olması tabiki. Savaş ve yıkımın kadınların üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu daha güzel anlatamazdı. Afganistan'ın geçirdiği darbe sonucunda halkın yaşamı tamamen değişmiştir. Eski ve medeni Kabil'i yüreklerinde yıllarca saklamışlardır. Fakat bugün 2021 yılında Taliban rejimi hala Afgan topraklarında ve tüm gücüyle Radikal İslam'ı sürdürmeye devam etmektedir. Modern bir yaşamı ve eşitliği kendi istedikleri gibi ideoloji haline getirenler, bunu savunanlar ve özenenler de ülkemizde mevcut. Oysa savaş, en çok kadınları ve çocukları vuruyor. Sayısız tecavüz, sayısız travma yaşatıyor. Toplumu üreten yetiştiren güçlü kadınların olmayaşı, bir toplumun sonunu getirmektedir. 

“Bunu öğren, kafana iyice sok, kızım,”dedi Nana. “ Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, mutlaka bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma, Meryem.”

"Çünkü bir toplumun, kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı yoktur, "

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar