TÜRKİYE'DE YENİ TREND TINY HOUSE

Bu yazımızda Tiny House akımını ve bu akıma dair birkaç örnek inceleyeceğiz.

TÜRKİYE'DE YENİ TREND TINY HOUSE
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

TÜRKİYE'DE YENİ TREND TINY HOUSE

Tiny House Movement son günlerde oldukça popüler olan bir akım. Türkçe’ye çevirecek olursak küçük ev akımı olarak adlandırabileceğimiz bu akım, 2008-2012 yıllarında gerçekleşen küresel ekonomik krizin birçok ülkeyi olumsuz etkilemesi sonucu ortaya çıkmıştır. Ekonomik kriz sonrasında insanlar tüketimlerini azaltmak adına büyük bir adım atmış olup, minimalizm fikirleri gündeme gelmiştir. Kriz sebebi ile konut kredilerini ödemekte zorlanan halk, konutlarda da küçülmeye gitmiştir. Böylelikle bu genel tüketim azaltma olgusu tabi ki konut sektörüne de yansımış, küçük konutlara olan talep artmıştır. Küçük ev akımı sadece metrekare küçülmesi olarak gözükse de, aslında öyle olmamakla birlikte ciddi bir enerji tasarrufu sağlayarak doğaya büyük bir katkıda bulunuyor.

A45 / BIG (17m2) Kaynak:https://www.archdaily.com/

Tiny House on Wheels ise bu küçük evlerin kendi başına hareket edemeyen, motorsuz ve tekerlekli olanlarına verilen isimdir. Tekerlekleri ve bir vasıta yardımı ile taşınabilir olmaları da en büyük avantajları arasında yer alıyor. Evinizi istediğiniz yere kolaylıkla taşıyabiliyorsunuz. Bir sonraki tatilde nereye gitsem dediğinizde, evinizin konforunu başka yerde aramayacak, evinizi de beraberinizde götürüyor olacaksınız. Hal böyle olunca Amerika ve İngiltere’de oldukça trend olan bu akımın tüm dünyaya hızlıca yayılması çok da zor olmuyor. smiley

Türkiye’de de son zamanlarda adını çokça duyar olduğumuz küçük evler, 10m² ile 30m² arasında ölçülerde, en lüksünden en sadesine farklı zevklere yönelik olarak inşa ediliyor. Küçük olduklarına bakmayın, aslında oldukça sağlam ve donanımlı şekilde üretiliyorlar. Genelde oturma alanı ile mutfak alanı bir tasarlanıyor. Yatma alanı ise asma katta yer alıyor. Karavandan farklı olmasının sebebi, evinizdeki lüksten hiçbir farkı olmaması. Arzu edilirse içerisinde bulaşık makinası, çamaşır makinesi, klima v.b ürünler bulundurabiliyorsunuz.

 

Mooble House MO-2 - Kaynak:http://www.mooblehouse.com/urunler/mo-2/ 

Küçük evleri inşa etmek ve sonrasında yaşamak için daha az kaynak kullanımı gerektirir ve bu da daha az enerji kullanımı, daha az atık ve daha az karbon ayak izi demektir. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet, oluşan gri suyun sulama için yeniden kullanılması gibi özellikleri sayesinde şebekeden bağımsız kendi kendine yetebilen yenilikçi, akıllı ve yeşil evlerdir.

 

Vagoon House. Kaynak:https://www.vagoonhouse.com/

Bu doğa dostu yapılar ev için ödenen vergiler ve bakım masraflarının azaltılması gibi avantajlar da sağlıyor. Yüksek Mimar Pelin Düştegör, Türkiye'de ruhsat alabilmek için ürünün en fazla 3 bin 500 kilogram olması gerektiğini, mobil evlerin büyüklüğünün yaklaşık 20 metrekare civarında olması anlamına geldiğini belirtiyor. Ayrıca bu evlere kasko da yapılabildiğini aktararak, firmaların anlaştığı bankalardan da kredi almanın mümkün olduğunu söylüyor.

Her şeyde olduğu gibi bu küçük evlerde de lüksün sınırı yok. Oldukça ekonomik gözükseler de fiyatlar oldukça değişkenlik gösteriyor. Bu yazı eminim sizlerde de “bir küçük evim olsa da diyar diyar gezsem” hissi uyandırdı : ) Peki sizin ilk durağınız neresi olurdu?  wink

Tepkileriniz Nedir?

like
10
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar