Yalnızlığın Çeşitleri Nelerdir *-*

Her insan diğerinin ne hissettiğini sadece onun ifadeleri üzerinden anlayabilir. Bu durum yalnızlığı ifade etme ile sınırlıdır. Bu yüzden yalnızlık çeşitleri insanların toplamı kadardır. Biz yine de beş kategoride sınıflandıracağız.

Yalnızlığın Çeşitleri Nelerdir *-*
Yalnızlığın Çeşitleri Nelerdir *-*
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

YALNIZLIĞIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Yalnızlık, herkese göre farklı tanımlanan bir duygudur. Birçok insan bu duyguyu tanımlarken güçlük çekmektedir. Bu duygunun insanı yakalaması birçok kişi tarafından geç anlaşılmakta ve de benlik sürecine doğrudan etki eden bir süreçtir. Sinsice gelişen ve insan zihnini etkileyen her duygu durumu tehlikelidir ve insanı bir belirsizliğe sürükler. İnsan etrafından soyutlanarak, davranışları ile normaliç görüsüne göre hareket edemeyecek duruma gelir. Genel olarak kabul edilen ana başlıklar halinde yalnızlığın çeşitlerini irdeleyeceğiz.

  • Derin Yalnızlık
  • Sosyal Durum Yalnızlığı
  • Duygusal Yalnızlık
  • Gizli Yalnızlık
  • Triad Yalnızlık

1. Derin Yalnızlık

Çevreyle ilişkilerin en aza indiği, depresyon belirtilerinin bulunduğu yalnızlık çeşididir. Adı üzerinde derin yalnıklık kişiye acı veren bir histir. İnsan yaşamının zevklerine kaybetmeye başlar. Bireyin çevresiyle ahengini ve uyumunu bozan sağlıksız yalnızlıktır. Kişinin toplum içinde olmasına rağmen yalnızlık çekmesi;adeta toplumdan dışlanmış hissetmesi ya da topluma yabancılaşmasıdır.

Bu süreçte bireyler yorgun ve çaresiz hissetmekte halsizlik hissine yenik düşmektedir. Bu durumu yaşayan kişiler varsa çevrenizde yahut siz psikyatrik yardım almaları gerekmektedir. Bu konuda hassas olmalı ve gereken önemlemleri almanız gerekmektedir.

2. Sosyal Durum Yalnızlığı

İnsan yaşadığı toplum içinde yalnız hissetmeye başlamıştır. Sosyal yönden etkinliklerden uzaklaşmış daha içine kapalı bir hal almıştır. Kalabalıklar sıkıcı gelmeye başlamış, topluca yapılan bütün etkinlikler anlamını yitirir hale gelmiştir.

Bu duruma örnek Erasmus'a giden bir öğrencinin yalnızlığı yahut iş sebebiyle yeni tayin olmuş bir kişinin yaşadığı yalnızlık da örnek olabilir.  Böyle bir durumda iseniz sosyal durum yalnızlığı ile baş başasnız. Farkındalık ilk adım olmakla beraber çevrenizde bunu yaşayan kişiler varsa iletişim anahtar kelimedir. Unutmayalım ki insan sosyal bir varlıktır. İlişkiler ve iletişim güçlendikçe bu yalnızlık hissini geri de bırakmak oldukça kolay.

3. Duygusal Yalnızlık

İnsanın ruhsal dünyasındaki beklentilere cevap alamamsı durumudur. Psikolojiktir. İnsan sevgisine, beklentilerine, değerlerine istediği ve hak ettiğine inandığı ölçüde yanıt alamaması üzerinde yaşadığı yalnızlıktır. Karşılaştığı olay ve durumlar onda hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu durumda çevre koşulları normaldir. Bedensel olarak sağlıklıdır.  Hayal kırıklığının seviyesine bağlı olmakla beraber geçiçi bir durumdur.

4. Gizli Yalnızlık

İnsana dışarıdan bakıldığında hiçbir sorunu yokmuş gibi gözükür . Yaşadığı üzüntülerin etkisini içinde tutar ve yansıtma süreci zaman alır. Bu yalnızlık, olaylara ya da kişilere, daha geniş anlamda hayata bakış açısı değiştirilmediği sürece devam eder. Zamanla yerini derin yalnızlığa bırakabilir. Haksızlık, stres yahut gerilim duygularında hislerini ifade etmeyen duygularını baskılayan kişilerce bedensel hisler de doğurur. Örnek olarak; kalp çarpıntısı, baş ağrısı, mide ağrısı vb.

Bu yüzden insan kendi şahsı hakkındaki hislerini gizlememeli ve ifade etmelidir. Çünkü duyguların baskılanması ya da duyguları gizlemek kısa, orta ve uzun vadede pek çok hastalığa sebep olur.

5. Triad Yalnızlık

Depresyon ve korkunun karmaşık şekilde kişiye yansımasıdır. Çökkünlük ya da birden bire parlayan ve bir kaşık suda fırtınalar koparan ruh yapısı vardır. İnsanın ruh durumundaki dalgalanmalar onu yalnızlığa doğru çekmeye devam eder. Kısır bir dögü gibidir. Profesyonel anlamda yardım almak gerekir.

 
 
  • Kaynak: Yalnızlık Psikolojisi / Dr. Recai Yahyaoğlu

Tepkileriniz Nedir?

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
2
wow
0
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar